טיפול בשפכים

עפרה צמחי מים" עוסקת בגידול צמחי מים ליצוא, פיתוח ובניה של גופי מים אקולוגיים מאוזנים בהיקפים שונים, ופיתוח של שיטת המב"ט המותאמת לתנאי הארץ.

Constructed Wetland , הינה, על פי הגדרה, מערכת מעשה ידי אדם, המורכבת ממצעים רוויים, צמחיה עילית וטבולה, בעלי חיים ומיקרואורגניזם שונים, אשר יחד עם המים, יוצרים מערכת הרמונית חיה ופועלת לטובת האדם והסביבה.

בחצי המאה האחרונה גדל מאד הזיהום שמקורו בתעשיה, בחקלאות ובשימוש אזרחי ואחר. זיהום זה, שברובו הגדול מוזרם כתערובת נוזלית, חודר לקרקע, למי התהום, לים ולאוויר. המערכות הקונונציונליות לעיתים קרובות מדי אינן יכולות לטפל בזיהום בצורה יעילה מספיק.
המודעות הגוברת לנושא איכות הסביבה הביאה בעשורים האחרונים לפיתוח המב"ט, שיטה המדמה את תהליכי הפירוק המתרחשים בטבע, אך באינטנסיביות רבה יותר, ונשענת על תכונתם הייחודית של צמחי מים לקלוט חמצן באוויר ולהעביר אותו לשורשיהם. בסביבה רווית החמצן של השורשים מתפתחים אלפי מינים שונים של מיקרואורגניזם בעלי יכולת פירוק מדהימה של רעלים וגורמים פתוגנים.
כמו כן מסוגלים צמחי מים שונים לקלוט כמויות גדולות מאד של חנקן, פוספטים, מתכות רעילות, ועוד.

מערכות מסוג זה פועלות כבר שנים ברחבי העולם בהצלחה מוכחת, גם כאשר מדובר בסוגי ביוב רעילים וקשים במיוחד לפירוק, כמו ביוב של משק חי ושל מפעלים מזהמים כגון קידוחי נפט, בתי זיקוק, מפעלים הפולטים כמות גדולה של כלורידים, ועוד.

הקונספציה פותחה בגרמניה בשנות השישים, וזכתה לפריחה מיוחדת בארצות סקנדינביה וצפון אמריקה, למרות המגבלות האקלימיות. מערכות כאלה הוקמו גם במקומות חמים בעולם, אך בד"כ התיכנון נעשה לפי הידוע על מערכות באקלים קר, ושיטות העבודה לא שונו עם שינוי התנאים.
"עפרה צמחי מים" משתפת פעולה עם מספר חברות ברחבי העולם הפועלות בשיטות שונות. באירופה נפוצה מאד שיטת ה- (SFS) SUBSURFACE FLOW SYSTEM שבה אין זרימת מים גלויה על פני השטח. זו השיטה עתירת החמצן ביותר, והיא משתמשת בעיקר בקנים בשל עמידותם הרבה לאקלים קר. בשיטת ה- (FWS) FREE WATER SURFACE המים זורמים על פני מצע השתילה. לשתי השיטות תוצאות מעט שונות, וגם זו שיטה עמידה לקור.
בארה"ב פועלות מספר חברות בשיטות המתבססות על צמחיה צפה, שיטה פחות אירובית, אך מצטיינת ביכולת הספיחה של חומרים שונים (כמו חנקות ומתכות רעילות). לכל שיטה "התמחויות" טיהור שונות.

"עפרה צמחי מים" עושה שימוש בכל השיטות הנ"ל בתוספת העשרה בבקטריות רבות עוצמה, כדי להגיע לאופטימיזציה של המערכת. יבוא הידע מחו"ל אינו מספיק כמובן. נדרשו שנים של מו"פ כדי ליצור את ההתאמות, לאקלם צמחים, לבחון תפקוד של צמחים נוספים, ובניהם צמחיה ארץ ישראלית, לבדוק את פעילות הבקטריות בתנאי הארץ, ולמעשה ליצור שיטה חדשה, מגוונת, מודולרית וספציפית, שיכולה לתת תשובה מתאימה לכל סוג שפכים.

בארץ לא נעשו עד לאחרונה פרויקטים מסוג זה, למרות הצורך הרב בפתרונות המסוגלים לספק מים באיכות טובה מאד. פרוייקט הדגמה בסחנין עובד זה מספר שנים ומוציא מים באיכות גבוהה, אחריו נבנו פרוייקטים לטיפול בתשטיפי ושפכי תחנות דלק, תשטיפי שמנים מינרלים בבסיסי חיל אוויר, ופרוייקט טיהור רפת. פרוייקטים רבים (רפתות, יקבים, מחלבות, שכונות, ישובים ושיקום נחלים) עומדים לפני בצוע.

הידע הקיים נצבר תוך כדי גידול הצמחים הרלוונטים במשתלות "עפרה צמחי מים", תוך שימוש בידע קיים בעולם. אין כל ספק בפוטנציאל ההצלחה של השיטה באקלים הישראלי על כל גווניו, עם התאמות מתבקשות לכל אתר על פי תנאיו, סוג הביוב, ואיכות המים הרצויה בסוף התהליך.
בנוסף הפוטנציאל האסתטי הרב שבבריכות צמחי המים השונים, כמו גם העובדה שבשיטה זו אין מפגעי ריח, והיא מסוגלת לייצר מים באיכות הנדרשת לאזורי תיירות, תהפוך את כל מתחם הטיהור לפארק יפיפה מוקף בוסתנים גנים וחורשות שיתרום רבות לאזור כולו.

באופן כללי, עלויות המב"ט קטנות משמעותית מעלויות מערכות מקובלות אשר מייצרות מים באיכות פחותה בהרבה, בצירוף מפגע סביבתי. השאיפה לאסתטיקה, וייעוד השטח לתיירות, מוסיפים עלויות, אך גם כך אין המב"ט מגיע לעלויות המערכות המקובלות.

המב"ט נותנת מים באיכות טובה מבחינות רבות: לא רק צח"ב ומוצקים, אלא גם פתוגנים, מלחים, בורון, נוטריאנטים ומתכות.